Radzyna

Z Syców Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Radzyna (niem. Radine) − przysiółek wsi Drołtowice, położony około 6 kilometrów od Sycowa.

Przysiółek był i jest miejscem bogatych odkryć archeologicznych.

Położenie[edytuj]

Przysiółek położony jest na północny-zachód od Sycowa. Radzyna należy do sołectwa Drołtowice.

Komunikacja[edytuj]

Przysiółek leży przy drodze powiatowej z Biskupic do Drołtowic. We wsi znajduje się jeden przystanek komunikacji zbiorowej.

Parafia[edytuj]

Mieszkańcy wyznania rzymskokatolickiego należą do parafii św. Mateusza w Drołtowicach.

Historia[edytuj]

Nazwa Radin występuje w dokumencie z 1245 roku. Nazwa ta pochodzi od nazwy osobowej Radz(a) lub Rad(ja), co oznacza malec. Stąd pochodzi nazwa dzierżawcza miejscowości Radz-yn lub Radz-in. Nazwa Radzyna (krótko po wojnie Radyna), niem. Radine, wystąpiła jako Radina w dokumencie z około 1300 roku. W następnych wiekach używano też nazw: Radine – w 1743, Radine i Radyn – w 1845, Radzyna i Radine – w 1896. Pierwotna nazwa w obu językach ma źródło słowiańskie.

Obiekty[edytuj]

Źródła[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Między Widawą a Dobrą, od zarania dziejów do współczesności. Słownik historyczno-geograficzny miejscowości z terenu LGD Dobra Widawa. Oleśnica 2011. ISBN 978-83-61892-08-3, s. 196.
Miasta Syców
Wsie sołeckie BiskupiceDrołtowiceDziałoszaGaszowiceKomorówNowy DwórStradomia WierzchniaŚlizówSzczodrówWielowieśWioskaZawada
Przysiółki BielawkiBłotnikLesieniecLigota DziesławskaNiwki GarbarskieNowy ŚwiatPawełkiPawłowiceRadzynaŚwięty MarekTrzy ChałupyWidawkiWojciechowo WielkieZieleniec