Cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej w Sycowie

Z Syców Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Brama cmentarza

Cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej w Sycowiecmentarz poległych w II wojnie światowej żołnierzy Armii Radzieckiej, znajdujący się przy ulicy Kaliskiej.

Historia[edytuj]

Cmentarz utworzono w 1945 roku. Na obszarze 0,20 ha w 177 mogiłach (podzielonych na trzy kwatery) pochowano 836 żołnierzy 4. Armii Pancernej Gwardii i 52. Armii Ogólnowojskowej z I Frontu Ukraińskiego, którzy polegli w styczniu i w lutym 1945 roku w operacji wiślańsko-odrzańskiej frontu wschodniego II wojny światowej. Część pochowanych ekshumowano z grobów polowych z innych miejscowości dawnego województwa wrocławskiego. Z kolei w lutym 1987 roku na cmentarzu pochowano szczątki dziewięciu żołnierzy, którzy zostali ekshumowani z miejsca pochówku we wsi Bałdowice. Ze wszystkich 836 pochowanych znane są nazwiska 384 żołnierzy[1].

Na środku cmentarza ustawiono pomnik z napisem: Bohaterom Armii Radzieckiej poległym o wyzwolenie ziemi sycowskiej – społeczeństwo Sycowa.

8 czerwca 1964 roku cmentarz został wpisany do rejestru zabytków[2][3].

Źródła[edytuj]

Przypisy[edytuj]

  1. Cmentarz Wojenny Żołnierzy Armii Radzieckiej, dolny-slask.org.pl
  2. Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej (Syców), polskaniezwykla.pl
  3. Dobra kultury, UMiG Syców
Funkcjonujące DrołtowiceGaszowiceStradomia WierzchniaSyców (komunalny, wojenny) • SzczodrówŚlizówŚwięty Marek
Historyczne BiskupiceDrołtowice ew.DziałoszaStradomia ew.Syców (katolicki, św. Mikołaja, żydowski) • Szczodrów ew.WielowieśZawada